İşe Giriş Bildirgesinin E-Sigorta Yoluyla İptal Edilmesi

4/a kapsamında işe girişi yapılan kişilerin – ki bu işe giriş işleminin genel kural olarak istisnalar hariç en geç işe başlama tarihinden bir gün önce yapılması gerekmekte-  çeşitli gerekçelerle fiilen iş başı yapmadıkları ve bu sebeple işten çıkışlarının (işe giriş bildirgelerinin iptali) söz konusu olabilmektedir.

Böyle bir durumda (1.10.2009 tarihinden sonra zorunlu olarak) e-sigorta yoluyla yapılan sigortalı işe giriş bildirgesinin iptali yine e-sigorta aracılığıyla ancak bildirgenin verildiği gün içinde yapılabilmektedir. Bu süre dışında iptal işlemi kâğıt ortamında durumu anlatan bir dilekçenin ilgili SGK müdürlüğüne verilmesi ile yapılmaktadır.

25.08.2016 tarihinde yayınlanan Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik’in 3’üncü maddesi ile ilgili yönetmeliğin 11’inci maddesine 7 numaralı fıkra eklenmiştir.

Yapılan değişiklik ile “Bu madde kapsamında Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine tabi sigortalı çalıştıran işverenler e-sigorta yoluyla yaptıkları bildirimleri bildirgede belirtilen işe giriş tarihini takip eden ilk iş günü saat 23.59’a kadar e-sigorta yoluyla iptal edebilir.” denilmiştir. Böylece sadece bildirgenin verildiği gün e-sigorta yoluyla iptal edilebilen işe giriş bildirgesinin, bildirgede belirtilen işe giriş tarihini takip eden ilk iş gününün sonuna kadar e-sigorta yoluyla iptal edilebilmesi sağlanmıştır.

Bu düzenlemenin uygulamada büyük kolaylık sağlayacağı şüphesizdir.Günümüzde kamu kurumlarının teknolojik alt yapı seviyeleri düşünüldüğünde çok daha önceden böyle bir uygulamanın işleme konması gerekmekteydi.

Menderes ÇETİN

SMMM – Denetçi

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.