Yatırıma Katkı Tutarını Değerlemeye Tabi Tutmayı Unutmayın

 

Bilindiği üzere öteden beri devam etmekte olan yatırım teşvik uygulaması yerini indirimli kurumlar vergisi uygulamasına bırakmıştır. İndirimli kurumlar vergisi uygulaması 5520 sayılı kanunun 32/A maddesinde düzenlenmiştir.

Yapılan düzenlemeye göre kısaca; indirimli vergi uygulanması ile yararlanılacak yatırıma katkı tutarı, yapılan yatırımdan elde edilen kazanca düşük vergi oranı uygulanması ile devlete ödenmeyen kısmın toplamından oluşmaktadır. Buda indirim uygulamasının uzun zamana yayılmasına yol açmaktadır. Ancak geçen bu zaman için yatırım en başında hesaplanan yatırıma katkı tutarı hiçbir şekilde güncellenmemekte, yeniden değerlenmemekteydi. Bir başka ifade yatırıma katkı tutarı en azından enflasyon gibi bir törpüye maruz kalmaktaydı.

20.08.2016 tarihinde Meclis tarafından kabul edilerek yasalaşan ve bugünlerde Resmi Gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe girmesi beklenen 6745 sayılı Kanunun 66’üncü maddesi ile 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 32/A maddesinde değişiklik yapılmıştır.

Buna göre yatırımın tamamlanması şartıyla, indirimli kurumlar vergisi uygulanmak suretiyle yararlanılan kısmı hariç olmak üzere kalan yatırıma katkı tutarı, yatırımın tamamlandığı hesap dönemini izleyen yıllarda Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre bu yıllar için belirlenen yeniden değerleme oranında artırılarak dikkate alınacaktır.

Menderes ÇETİN

SMMM – Denetçi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menderes ÇETİN

SMMM – Denetçi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.