Eksik Günleri Puantaj Kaydı Olarak Bildirilenlere GSS Sürprizi

Vesilkalık-2Genel sağlık sigortası uygulaması 01.01.2012 tarihinden itibaren zorunlu olarak uygulanmaktadır. Zaman zaman idare tarafından biriken prim borçları için (GSS’nin kapsamının daraltılması suretiyle) af çıkarılmakta ya da biriken GSS borçlarının yapılandırılarak tahsil edilmesi için düzenlemeler yapılmaktadır.

Genel sağlık sigortasında eksik günü olanlardan kimlerin bu eksik günleri için prim ödeyeceği 5510 Sayılı Kanunun 88 inci maddesinin de belirlenmiştir.

Bu madde kapsamında olan sigortalılar eksik günlerine ilişkin genel sağlık sigortası primlerini, aynı kanunun 60 ıncı maddesinin ilgili bendlerine göre ödemektedirler.

7.09.2016 tarih 29824 sayılı resmi gazetede yayınlanan 6745 sayılı Yatırımların Proje Bazında Desteklenmesi İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ un 63. Maddesi ile 5510 Sayılı SGK Kanun’unun 88. maddesi “3 üncü maddenin üçüncü fıkrası kapsamına girenler hariç olmak üzere; 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı olmakla birlikte, 4857 sayılı Kanunun 13 üncü ve 14 üncü maddelerine göre kısmi süreli veya çağrı üzerine çalışanlar, ay içerisinde günün bazı saatlerinde çalışıp, çalıştığı saat karşılığında ücret alanlar ile bu Kanunun ek 9 uncu maddesinin birinci fıkrasına tabi olanlardan ay içerisinde yirmi gün ve daha az çalışanlar için eksik günlerine ait genel sağlık sigortası primlerinin otuz güne tamamlanması zorunludur” şeklinde değiştirilmiştir.

Maddenin yürürlük tarihi olan 01.10.2016 olup bu tarihten itibaren “06- Kısmi istihdam” veya “17- Ev hizmetlerinde 30 günden eksik çalışma” kodu kapsamında çalışması olan sigortalıların yanı sıra “7- Puantaj” seçeneği ile bildirilen sigortalıların da eksik günlerine ait genel sağlık sigortası primlerini gelir testi sonucuna göre Kanunun (60/c-1) alt bendi veya (60/g) bendi kapsamında 30 güne tamamlamaları gerekmektedir.

01.10.2016 itibariyle eksik günlerine ait genel sağlık sigortası primlerini tamamlama zorunluluğu bulunmayanlar aşağıdaki gibidir.

– Ay içinde birden fazla işyerinde çalışıp toplam çalışma süresini 30 güne tamamlayanlar,

– Kurumdan aylık alıp sosyal güvenlik destek primine tabi çalışması olanlar,

– Ay içinde 30 günden eksik günlerini Kanunun 51 inci maddesinin üçüncü fıkrası kapsamında isteğe bağlı sigortalı olarak tamamlayanlar,

– Haklarında 4857 sayılı Kanun hükümleri uygulanmayanlar,

– Kanunun 5 inci maddesi kapsamındaki sigortalılar,

– 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (B) ve (C) bentlerine tabi olanlar,

– 506 sayılı Kanunun geçici 20 inci maddesi kapsamında çalışması olanlar,

-Ay içinde birden fazla işyerinde çalışıp toplam çalışma süresi 20 günden fazla olanlar.

Menderes ÇETİN

SMMM – Denetçi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.