Muhtasar Beyannamede Yapılan Değişiklik Hakkında

 

Vesilkalık-2

Gib tarafından 07.06.2018 tarihinde yapılan duyuru ile muhtasar beyannamelerde değişiklik yapıldığı duyuruldu. Duyuru metni aşağıdaki gibidir.

MUH, MUHGVK281 ve MUHSGK Beyannamelerinde Değişiklik;

Muh, MuhGVK281 ve MuhSGK kodlu muhtasar beyannamelerde “İstihdam Teşvikine İlişkin Bildirim” ile “Gelir Vergisi Kanununun Geçici 72 nci maddesi kapsamında yapılan gelir vergisi tevkifatına ilişkin bildirim” mükelleflerin kullanımına açılmıştır.

MUH kodlu muhtasar beyannamenin “Ekler” kulakçığında bulunan “İşyeri Bilgileri” bölümüne “Toplam İşçi Sayısı” alanı eklenmiştir. Bu alana işyeri SGK numarası bazında, toplam çalışan işçi sayısı eklenecektir. Kamu kurumu olup, işyeri SGK numarasını 1111111 şeklinde beyan edenler işçi sayısını toplu olarak yazabilirler. 

 Bu duyuruda iş yerinden huzur hakkı ödemesi yapanların bu ödemeyi yaptıkları kişi sayısını yukarıda bahsedilen işçi sayısı içinde gösterip göstermeyeceği yönünde bir belirleme yapılmamıştır.

Hali hazırda kullanılan beyannamede, huzur hakkı ödemeleri “Vergiye Tabi İşlemler > Ödemelerin Tür Kodu”  altında “Ücret Grubu” nda ve “14 nolu” kodda bildiriliyor.

Aynı zamanda beyannamenin “Vergi Bildirimi” sekmesinde huzur hakkı ödemesi yapılan kişi sayısını diğer ücretliler kısmında (toplam işçi sayısına dahil ederek) belirtiyor ve hemen bu alanın altında yer alan “**SGK Muaf/İstisna” kısmında ayrıca yazılıyor.

E-beyannamede yapılan son değişiklik ile “Ekler > İş yeri Bilgileri” altında açılan yeni alana iş yeri dosyası bazında çalışan işçi sayılarının yazılması gerektiği açıkça belirtilmiştir. Huzur hakkı ödemesi alanlar şirketten sigortalı olmadığı için bu alana yazılan işçi sayısı ile bir üst paragrafta bahsedilen “Vergi Bildirimi” kısmında yazılan işçi sayısı arasında uyumsuzluk ortaya çıkmaktadır. Esasen bir sorun olmadığı görülse de şuanda sistem bunun bir uyumsuzluk olarak görmekte ve beyannamenin kaydedilmesi aşamasında uyarı vermektedir. Ancak bu uyarıya rağmen beyanname kayıt edilebilmekte ve onay alınabilmektedir.

Sonuç olarak;

-Huzur hakkı alan kişi sayısı beyannamenin “Vergi Bildirimi” sekmesinde diğer ücretlilere ilişkin kişi sayısı içinde ve hemen bu alanın altında yer alan SGK muaf/istisna kişi sayısı içinde gösterilmelidir.

-Ayrıca “Ekler > İş yeri Bilgileri” kısmında iş yeri dosyası bazında yapılan ayrımda, huzur hakkı alan kişi sayısı yazılmamalıdır.

-Bu durumda e-bildirge sistemi beyannameyi kaydederken (bildirilen sayılarda uyumsuzluk olduğu için) uyarı veriyor ancak beyannameyi kabul ediyor.

-Vergi dairesi yada SGK tarafından bu uyumsuzluk hakkında bilgi istenmesi halinde (uyumsuzluğun huzur hakkı alan kişilerden kaynaklandığı yönünde) gerekli izahat yapılabilir.

İleri ki günlerde bu hususta bir duyuru yapılması muhtemeldir.

SMMM – Denetçi

Menderes ÇETİN

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.