KDV İndiriminden Çıkarılan Fatura Ba Formundan da Çıkarılmalı mıdır?

Vesilkalık-2KDV İadesi alanların sıklıkla karşılaştığı diğer mükelleflerin ise genellikle vergi incelemesi sırasında karşılaştığı bir durum olan SMİYB’ lerde yer alan KDV’nin indirim hesaplarından çıkarılması hususu mükelleflerin canını fazlasıyla sıkmaktadır. Yapılan ticari işlem sırasında temin edilmeyen bir belge yada uyulmamış bir prosedür sebebiyle işlemin gerçekliğinin kanıtlamaması durumunda SMİYB niteliğinde olan belgede yer alan KDV’nin indirimi kabul edilmemektedir.

İşte böyle bir durumda (SMİYB niteliğinde olması sebebiyle) indirimi kabul edilmeyen KDV tutarı için KDV beyannamesine düzeltme verilmesi gerekmektedir. Peki bu belgenin (Ba formunda bildirilime) sınırı(nı) aşması halinde ilgili dönem Ba formuna da düzeltme yapılıp yapılmayacağı merak edilmektedir.

Konu hakkında Gaziantep Vergi Dairesi Başkanlığınca 28.01.2019 tarihinde verilen B.07.1.GİB.4.27.15.02-105-7317 sayılı özelgede aşağıdaki açıklama yapılmıştır.

Yukarıda yer alan hüküm ve açıklamalar göre; mükellefler, yaptıkları vergiye tabi işlemler üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden kendilerine yapılan teslim ve hizmetler dolayısıyla hesaplanarak düzenlenen fatura ve benzeri vesikalarda gösterilen katma değer vergisini indirebilmeleri için, öncelikle bahsi geçen belgelerin gerçeği yansıtması ve kanuni defterlere kaydedilmesi gerekmektedir. Bu durumda haklarında sahte belge veya muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge (SMİYB) düzenleme veya kullanma tespiti bulunan mükellefler, yasal defter ve belgelerine kaydettiği mal ve/veya hizmet alışına ilişkin düzenlenen faturanın KDV tutarını ilgili dönem KDV beyannamesinden tenzil etmek suretiyle KDV beyannamesini düzeltmeleri halinde, söz konusu faturaya ait tutarın ilgili dönem Form Ba bildiriminden de çıkarılarak, bildirim formunun ilgili Genel Tebliğde belirlenen usul ve esaslara göre düzeltilmesi gerekmektedir.

Bu açıklamalara göre SMİYB niteliğinde olan belgede yer alan ve indirimi kabul edilmeyen KDV dolayısıyla döneme ilişkin KDV beyannamesine düzeltme verilmesi halinde aynı dönemin Ba formuna da düzeltme verilmesi gerektiği ifade edilmiştir. Tabi bu durumda Ba formuna düzeltme verildiği için ceza ile karşılaşılacaktır.

Sonuç olarak yapılan ticari işlem sırasında hak kaybına mahal vermeyecek şekilde belge temin edilmeli, KDV Genel Uygulama Tebliğinde konu hakkında yapılan açıklamalara dikkat edilmelidir. Yoksa hem KDV indirimden olunacak hem de ceza ödenmek durumunda kalınacaktır.

SMMM – Denetçi

Menderes ÇETİN

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.