Serbest Bölgeye Yapılan Hazır Beton Teslimlerinin KDV’sinde Son Durum

Vesilkalık-214.06.2016 tarihli yazımda KDV Genel Uygulama Tebliğinde yapılan değişiklik ve Danıştay 4’üncü dairesinin verdiği iptal kararından bahsetmiş, bundan sonra serbest bölgeye verilen hazır beton teslimlerinin mal ihracatı olarak değerlendirileceğini ifade etmeye çalışmıştım.

İzmir Vergi Dairesi tarafından verilen 17.01.2019 tarih 21152195-130[17-2017-761]-26638 sayılı özelgede; serbest bölgelere yapılan hazır beton teslimlerinin ihracat olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği yönündeki soruya karşılık verilen görüş aşağıdaki gibidir.

3065 sayılı KDV Kanununun,

 11/1-a maddesinde; ihracat teslimlerinin ve bu teslimlere ilişkin hizmetlerin KDV’den istisna olduğu,

 12/1 inci maddesinde; bir teslimin ihracat teslimi sayılabilmesi için teslimin yurt dışındaki bir müşteriye veya bir serbest bölgedeki alıcıya yapılması, teslim konusu malın Türkiye Cumhuriyeti gümrük bölgesinden çıkarak bir dış ülkeye veya bir serbest bölgeye vasıl olması gerektiği,

 17/4-ı maddesinde; serbest bölgelerde verilen hizmetler ile serbest bölgelere veya bu bölgelerden yapılan ihraç amaçlı yük taşıma işlerinin KDV’den istisna olduğu,

 hüküm altına alınmıştır.

 Öte yandan; KDV Genel Uygulama Tebliğinin (II/F-4.9.) bölümünde yer alan “Örnek 3: Hazır betonun imal edilerek transmikserle dökülmesi işi, KDV uygulamasında inşaat taahhüt işleri kapsamında “hizmet” olarak değerlendirilmektedir. Bu hizmetin yurt içinden serbest bölgedeki inşaatlar için verilmesi de mal teslimi olarak kabul edilemeyeceğinden KDV’ye tabi olacaktır.” şeklindeki düzenleme 6 Seri No.lu KDV Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğin 12. maddesiyle yürürlükten kaldırılmıştır.

 Bu kapsamda; yurt içinden serbest bölgelere hazır beton gönderilmesinin 3065 sayılı KDV Kanununun 11/1-a kapsamında ihracat teslimi olarak değerlendirilerek KDV’den istisna tutulması mümkün bulunmaktadır.

 

Sonuç olarak uzun zamandır tartışma konusu olan bir uygulamada gelinen son durum itibariyle serbest bölgeye yapılan hazır beton teslimleri KDV Kanununun 11/1-a bendi kapsamında (mal ihracatı) değerlendirilerek işlem yapılabilecektir. Dolayısıyla bu ihracat için yüklenilen kdv olması halinde (dönem beyannamesinde yapılan hesaplamada da iade alınabilir KDV çıkması halinde) bunun iadesinin alınması da mümkün olacaktır.

SMMM – Denetçi

Menderes ÇETİN

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.